• AKTYWNE PRZERWY

          • Od września w naszej szkole regularnie prowadzone są Aktywne Przerwy dla uczniów. Uczniowie mają możliwość aktywnie spędzić czas podczas długich przerw pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego na sali gimnastycznej. Jest to doskonała forma rozładowania energii oraz możliwość integracji różnych zespołów klasowych. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tej akcji.

            Mamy nadzieję, że udział w Aktywnych Przerwach sprzyja integracji społeczności szkolnej, ale przede wszystkim pomoże upowszechnić aktywny sposób spędzania przerw międzylekcyjnych i wzmocni potrzebę podejmowania aktywności fizycznej przez całe życie.

            M. Kośmider

          • WYJAZD KLASY VIII

          • W dniu 23 kwietnia uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunami - Panią Jolantą Leśniak, Panią Aleksandrą Pajką oraz wychowawczynią Panią Małgorzatą Kośmider pojechali do Oświęcimia - Miejsca Pamięci oraz Muzeum Auschwitz - Birkenau.

            Celem wyjazdu było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni. Uczniowie w skupieniu i powadze przez kilka godzin uczestniczyli w żywej lekcji historii na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Podczas zwiedzania z przewodnikiem młodzież miała okazję dowiedzieć się m.in. o warunkach życia więźniów, karach, a także wyzwoleniu z obozu. Uczniowie zobaczyli ścianę straceń. Drugim punktem było zwiedzanie obozu w Brzezince. Grupa przeszła wzdłuż rampy kolejowej, aż do ruin komory gazowej. Zwiedzili również jeden z baraków, gdzie mogli zobaczyć i dowiedzieć się w jakich warunkach mieszkali więźniowie.

            Podczas wyjazdu uczniowie mogli pogłębić wiedzę historyczną. To była również szansa na refleksję nad tragiczna historią. Tematyka była wyjątkowa i na pewno na długo utkwi w pamięci młodzieży.

            M. Kośmider

          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ „MELODY MASTERS”

          • 23 kwietnia 2024 roku w Toporzysku odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Do konkursu przystąpiło 22 solistów z różnych szkół podstawowych. Z naszej szkoły swój talent muzyczno-językowy zaprezentowały trzy uczennice: Anna Guśpiel z klasy V a, Maja Stankiewicz  z klasy VI b oraz Milena Góra z klasy VII b. Impreza przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje utwory. W tym właśnie konkursie - Maja Stankiewicz zdobyła II miejsce, a Milena Góra III miejsce! Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów! Dziękujemy naszym uczennicom za udział w konkursie oraz organizatorom za przygotowanie tej imprezy. Zachęcamy do śpiewania piosenek anglojęzycznych, gdyż są one bardzo dobrym sposobem na rozwijanie swoich umiejętności językowych!

            Bożena Podwika

          • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

          • Kto czyta książki, żyje podwójnie
            Umberto Eco

            Dnia 23 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Książki, którego celem było promowanie czytelnictwa i kultury literackiej wśród uczniów. Z tej okazji na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka tematyczna. W świetlicy szkolnej uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami czytelniczymi, a także poczytać książkę w kąciku relaksacyjnym. Światowy Dzień Książki okazał się ważnym momentem promującym czytelnictwo i rozwijającym zainteresowania literackie uczniów. Mamy nadzieję, że będzie inspiracją do częstego odwiedzania biblioteki przez uczniów.

            E. Folwarska, J. Chmiel, J. Leśniak

          • WARSZTATY O EMOCJACH

          • EMOCJE - ROZPOZNAWANIE, NAZYWANIE, SPOSOBY RADZENIA SOBIE.

            15 i 22 kwietnia uczniowie klas od IV do VII uczestniczyli w warsztatach z panią psycholog Katarzyną Lampą. Uczniowie w czasie zajęć nazwali emocje, przedstawiali je w sposób niewerbalny,  poznawali ich funkcję, a także sposoby radzenia sobie z nimi.

            Pani psycholog rozpoczęła zajęcia grą łamacz lodów- uczniowie losowali karty i wykonywali polecenia w nich zawarte. Następnie w grupach rozszyfrowali anagramy, pod którymi ukryły się nazwy emocji. Kolejnym zadaniem było przedstawienie wylosowanej emocji za pomocą gestów.

            Pani psycholog przypomniała uczniom:

            • Co to są emocje?
            • Po co są emocje?
            • Czy można podzielić emocje na dobre i złe, a może na przyjemne i nieprzyjemne?
            • omówiła sposoby radzenia sobie z emocjami.  Zwróciła uwagę na to, że nie emocje burzą relacje grupowe, one po prostu są, tylko sposób ich wyrażania.

            Następnie przedstawiła kilka nieformalnych kroków/strategii do radzenia sobie z emocjami i uczuciami:

            1. Akceptuj – czyli zauważ jak się czujesz, czy przyjemnie, czy nieprzyjemnie, tu chodzi o poznanie takiego ogólnego stanu emocjonalnego i zaakceptowanie go na zasadzie “OK, nie czuje się teraz dobrze”

            2. Zidentyfikuj – dzięki dostępnym narzędziom, czy to kołom emocji, czy kołom uczuć, czy mapie emocji i zauważ, gdzie odczuwasz je w ciele. Na przykład smutek możemy odczuwać w klatce piersiowej, złość – w pięściach, radość – na twarzy uśmiechając się. Zwróć więc też tutaj uwagę na doznania fizyczne.

            3. Zbadaj (emocję) – czyli zobacz, jak objawia się w myślach, zachowaniu i w ciele. Możesz to sobie po prostu uzmysłowić, powiedzieć na głos lub zapisać na kartce, np. “w tej chwili czuję się nieprzyjemnie, czuję złość, objawia się ona tym, że jest mi gorąco i mam ochotę wybiec z pomieszczenia”. Tu możesz zastanowić się, co ta emocja chce Ci przekazać? O czym chce Ci powiedzieć? Czego broni lub o co walczy? lub zostawić to na później (patrz punkt 6)

            4. Wyrażaj – czyli pozwól tej emocji po prostu być. Tu można znaleźć swój sposób na wyrażanie tej emocji, na przykład poprzez pozytywny self talk, wzięcie głębokiego oddechu, medytację, relaksację, płacz, śmiech, szybki spacer, pisanie, tworzenie sztuki, rozmowę z kimś itd., byle był to sposób, który nie krzywdzi nas i ludzi wokół nas. Emocje potrzebują uwagi i uprawomocnienia, ponieważ tłumione nie znikają, a jedynie się gromadzą. Dlatego warto dać im chwilę uwagi

            5. Odpuść – piąty punkt to odpuszczenie, czyli uświadom sobie, że to tylko emocja, że kiedyś minie i że ta emocja to nie jesteś cały Ty (jako persona) a jedynie pewne krótkie doświadczenie i reakcja na postrzeganie rzeczywistości: Zamiast walczyć z tą emocją, daję sobie prawo do jej odczuwaniaTo normalne, że czuję takie emocję w tej sytuacji. Emocja to forma informacji, nie muszę jej tłumić i z nią walczyć.

            Uczniowie byli zadowoleni ze spotkania z panią psycholog, aktywnie uczestniczyli w warszatach, najbardziej podobała im się praca w grupach.

            Katarzyna Kołodziejczyk

             

            Warszaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

          • KTO POWIEDZIAŁ, ŻE ŚMIECI NIE MOŻNA WYKORZYSTAĆ?

          • Dnia 22.04.24 już po raz 54 obchodzimy Światowy Dzień Ziemi i właśnie z tego powodu uczniowie klasy II B postanowili udowodnić, że nie zawsze śmieci, których wszyscy gromadzimy ponad miarę należy wyrzucać.

            Skrzętnie zbierali plastikowe butelki i wytłoczki po jajkach. Przynieśli do szkoły i zaczęła się zabawa. W ruch poszły nożyczki, taśma klejąca i klej na gorąco. Szybko powstało krzesło z wytłoczek po jajkach. Z bramką do gry w piłkę nożną  nie poszło nam tak łatwo, zabrakło plastikowych butelek, ale skończymy ją na pewno, bo w każdym domu butelek niestety jest wiele.

                                                                                                                                                                     Joanna Dutka

            DZIEŃ ZIEMI &PLANETA VS.PLASTIK

          • AKCJA ,,ŻONKILE”

          • W piątek 19 kwietnia po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

            Celem przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących. Akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od lat towarzyszy hasło ,,Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty i potrzebę dialogu  ponad podziałami. 

            Tego dnia uczniowie klasy VIa na przerwach  rozdawali własnoręcznie wykonane żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci o powstaniu. W ramach tego wydarzenia na lekcjach historii uczniowie klas V-VI poszerzali swoją wiedzę  oglądając film ,,Będę pisać”, a klasy VII i VIII miały możliwość zobaczyć poruszającą animację ,,Zdążyć przed Panem Bogiem”, która prezentowała postać Marka Edelmana, jednego z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. To właśnie Marek Edelman w każdą rocznicę wybuchu powstania otrzymywał żółte kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, w ten dzień, składał bukiet kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta- często były to właśnie żółte żonkile.

            A. Pajka i E. Folwarska

            fot. Karina Kiczek

          • KULTURALNIE TEATRALNIE

          • W czwartek 18 kwietnia 2024 r. uczniowie klas Vb, VIb, do których dołączyli uczniowie z kl. Va i VIa odbyli ciekawą wycieczkę do Krakowa.

            Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzenie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, gdzie nasi wychowankowie mogli na żywo i z bliska przyjrzeć się najpiękniejszym i najbardziej znanym obrazom ze zbiorów Muzeum Narodowego. W Sali Michałowskiego, tzw. „zielonej” nasi uczniowie rozpoznali dwie podobizny patrona naszej szkoły.

            Pierwszy to obraz J. Oleszkiewicza przedstawiający młodego Mickiewicza, a drugi, to rzeźba W. Oleszczyńskiego, która ukazuje wieszcza w wieku dojrzałym. W kolejnych salach bez trudu rozpoznali m.in. postać legendarnej Wandy na obrazie M. Piotrowskiego i zauważyli, że znaczna część ekspozycji jest im znana z podręczników szkolnych. Zaskoczyła ich monumentalność niektórych dzieł i dbałość artystów o detale.

             Kolejnym punktem wyjazdu był spektakl w Teatrze Groteska pt. „Przygody Tomka Sawyera”. Młodym widzom spodobała się opowieść o niesfornym bohaterze i długo oklaskiwali występ aktorów.

            Opiekunkami wyjazdu były: p. Janina Chmiel, p. Agnieszka Karcz, p. Jolanta Leśniak i pisząca te słowa.

            Katarzyna Burtan

          • EKOKONKURS

          • Nasza szkoła bierze udziału w EKOKONKURSIE organizowanym przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo. Konkurs polegającym na charytatywnej zbiórce odzieży. Przekazane rzeczy przechodzą do dalszego obiegu, a każdy zebrany kilogram jest zamieniany na darowiznę finansową dla podopiecznych fundacji.

            Przyjmowane będą wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej, niemowlęcej, buty, paski, torebki, tekstylia domowe np.: koce, pościele, obrusy. Można przynosić rzeczy nowe lub używane, ale nie noszące śladów zużycia (czyste, bez plam, dziur, kompletne, niezniszczone).

            Zbiórka będzie trwać od 17 do 26.04.2024r. Przyniesione ubrania można składać w kantorku wuefistów (s.38, obok bocznego wejścia), gdzie będą ważone, pakowane i odsyłane kurierem. Informacje o konkursie znajdziecie również na plakatach umieszczonych w szkole.

            Ilość zebranych kilogramów tekstyliów będzie decydować o wygranej i atrakcyjnych nagrodach dla naszej szkoły.

            Zachęcamy do udziału w akcji.

            Opiekunowie akcji: A. Karcz, B. Baniowska, E. Polanowska

          • GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • 22 marca 2024 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu, odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii 2024”. W Konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Lubień, którzy wygrali eliminacje szkolne.

            Z radością informujemy, że z naszej szkoły uczeń klasy III a - Fabian Turcza zdobył I miejsce w kategorii klas I-III.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Lucja Kozak

          • WYDARZENIE W RAMACH AKCJI NIEBIESKIE IGRZYSKA

          • „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami” - takie hasło towarzyszy nam przez cały miesiąc kwiecień.

            Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu uczniowie klasy III a na lekcji plastyki wykonali niebieskie motyle.

          • MOJE ZDROWIE MOJE PRAWO. CZY WIESZ…CO JESZ…?

          • 18.04.24 po raz pierwszy w naszej szkole  odbyły się warsztaty podczas których uczniowie klas I-III miały możliwość przekonać się ile każdego dnia nieświadomie pochłaniamy cukru w ulubionych przekąskach i napojach.

            Zanim dzieci przystąpiły do pracy Pani pielęgniarka opowiedziała  jakie  szkody dla naszego zdrowia przynosi  spożywania zbyt dużej jego ilości. Odczytane etykiety i zważony cukier zobrazowały nam ile niezdrowej substancji dostarczamy naszym organizmom. Ilość robiła wrażenie!

            Efektem była tablica uświadamiająca nie tylko dzieciom, że to co pięknie prezentuje się w reklamie bardzo często jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Wielu z nas z pewnością nie sięgnie tak szybko po ulubionego batonika, lub żelki.

            Jak napisał Ludwik Feuerbach,, Człowiek jest tym co je”, dlatego postawmy na zdrowe odżywianie.

            Powodzenia nie tylko od święta.

                                                                                                                                                     Joanna Dutka

          • SZKOLNY RADIOWĘZEŁ SQL FM JUŻ NADAJE!

          • Od przeszło 100 lat w Polsce 11 kwietnia obchodzone jest Święto Radia. W tym też dniu w naszej szkole została oficjalnie zainaugurowana praca zmodernizowanego radiowęzła SQL FM.

            Pani Dyrektor Stanisława Bzdek oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Anna Bulas przecięły wstęgę i tym samym przypieczętowały wielomiesięczne starania o zebranie niezbędnych funduszy do przeprowadzenia prac.     

            Koło zainteresowań tworzą: Tomasz Pustelnik i Mikołaj Wójcik z klasy VIIa oraz Milena Góra, Aleksandra Prośniak i Ewelina Studzińska z klasy VIIb. Uczniowie pod opieką Katarzyny Burtan już nadają na antenie komunikaty, tworzą okolicznościowe audycje tematyczne i muzyczno-rozrywkowe, rozwijając swoje kompetencje dziennikarskie.

            Dziękujemy Dyrekcji, Radzie Rodziców oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzanie comiesięcznych „Słodkich poniedziałków”, z których dochód był przeznaczony na ten cel.

            Dziękujemy!

          • DZIEŃ DOBRA I „HISTORYCZNA” DYSKOTEKA

          • W niedzielę 14 kwietnia 2024 r. nasi wolontariusze z Szkolnego Koła Wolontariatu oraz ich opiekunka p. Bogusława Baniowska wsparli świętowanie Dnia Dobra w parafii w Tenczynie. Całe wydarzenie koordynowała s. Kinga Róg wraz z Parafialnym Zespołem Caritas. Po każdej mszy św. rozdawane były słodkości oraz karteczki z ,,dobrymi myślami”. Główną częścią obchodów była uroczysta Eucharystia o godzinie 11.00 z oprawą przygotowaną przez młodzież zaangażowaną w działalność Parafialnego Zespołu Caritas.

            Przedłużeniem obchodów Dnia Dobra była długo wyczekiwana przez uczniów dyskoteka, która odbyła się 17 kwietnia w naszej szkole. Tematem przewodnim zabawy był strój inspirowany ważnymi postaciami historycznymi. Uczniowie z Samorządu przygotowali ciekawe zabawy integracyjne. Znów nie zabrakło „Gorącego krzesła” i uwielbianej przez wszystkich „Randki w ciemno”.

            W trakcie dyskoteki uczniowie z Szkolnego Koła Wolontariatu zebrali dobrowolne datki na wsparcie działalności Parafialnego Zespołu Caritas w Tenczynie.

            Katarzyna Burtan

          • TEATRALNE PRZYGODY

          • Młodzieży z klas siódmych wieczorne wyjazdy do teatru przypadły do gustu. W czwartkowe popołudnie 11 kwietnia udali się wraz z opiekunami: Bogusławą Baniowską i Katarzyną Burtan do krakowskiego Teatru STU na spektakl pt. „Balladyna” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty.

            Uczniowie mieli okazję zobaczyć kameralną scenę, ciekawe dekoracje i efektowne oświetlenie współgrające z folkową muzyką. Byli pod dużym wrażeniem poziomu gry aktorskiej m.in. Beaty Rybotyckiej (Goplana, Wdowa), Krzysztofa Pluskoty (Grabiec) czy Tomasza Wysockiego (Pustelnik).  

            Po spektaklu spotkała nas miła niespodzianka, ponieważ w foyer spotkaliśmy p. Joannę Pocicę, która wcieliła się w podwójną rolę – Aliny i Nimfy. Aktorka przyjęła wiele komplementów od naszych uczniów i ucieszyła się, że przygotowują oni spektakl pod tym samym tytułem. Obiecała też trzymać za nich kciuki w zmaganiach scenicznych.

            Siódmoklasiści pełni inspiracji już dopytują o kolejny wyjazd do teatru. 

             

            Katarzyna Burtan

            Beata Rybotycka jako Goplana fot. T. Szkodziński

            Joanna Pocica jako Alina fot. T. Szkodziński

            Tomasz Wysocki jako Pustelnik fot. T.Szkodziński

          • MUSICAL „ZEMSTA”

          • 10 kwietnia 2024 r. uczniowie klas V- VIII wraz z opiekunami: G. Flagą, J. Leśniak, E. Polanowską, E. Folwarską udali się do Myślenic, gdzie mieli okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym pt: ”Zemsta”. Na scenie wystąpili aktorzy z Teatru Forte z Wrocławia, którzy wspaniałą grą aktorską bardzo szczegółowo przedstawili treść komedii Aleksandra Fredry. Piękne dekoracje, skrojone na miarę stroje i wspaniała muzyka stały się dopełnieniem spektaklu, który uczniom bardzo się podobał.

            E. Folwarska

          • BARTOSZ FILAR - FINALISTĄ MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO

          • Z ogromną dumą i radością informujemy, że uczeń klasy 8 - Bartosz Filar został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. 

            Bartosz bez trudu przeszedł eliminacje szkolne oraz rejonowe i dzięki swojej pracy pod opieką nauczyciela geografii pani Agnieszki Szczepaniec  zdobył swój tytuł. 

            Uczeń pracował na swój sukces przez wiele miesięcy. Opanował materiał dotyczący środowiska przyrodniczego oraz społeczeństwa i gospodarki Polski i Europy, ruchów Ziemi i krajobrazów świata, wybranych problemów i regionów geograficznych Azji, Afryki, Ameryki, Australii i obszarów polarnych oraz własnego regionu. Świetnie opanował rówwnież umiejętności lokalizowania na mapach obiektów geograficznych, zjawisk i procesów przyrodniczych oraz społeczno- geograficznych.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy dumni!

          • MUSICAL „ALICJA W KRAINIE CZARÓW”

          • W środowe przedpołudnie 10 kwietnia uczniowie klas I-III mieli okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym pt. „Alicja w Krainie Czarów”, który odbył się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Nauki. Na scenie wystąpili aktorzy muzycznego teatru „Forte” z Wrocławia. Gra aktorska pełna była ekspresji i profesjonalizmu. To była piękna opowieść o losach dziewczynki, która trafiła do magicznego świata. Jej zabawne przygody przeplatały się na granicy jawy i snu. Uczniowie od razu obdarzyli Alicję oraz pozostałych bohaterów niezmierną sympatią. Kostiumy występujących były unikatowe i wyjątkowe. Barwna scenografia, gra świateł i oprawa muzyczna wywołały u uczniów wiele pozytywnych emocji. Opowieść była również dla wszystkich widzów inspiracją i dodała odwagi, żeby kroczyć przez życie pewnie oraz zawsze walczyć i nie poddawać się nawet,gdy nadzieja jest nikła.

            Mariola Szczepaniec

          • WYDARZENIE W RAMACH AKCJI NIEBIESKIE IGRZYSKA

          • Najnowszym symbolem autyzmu jest tęczowy znak nieskończoności, który podkreśla różnorodność spektrum autyzmu i wskazuje na podejście w nowym ujęciu – neuroróżnorodności.

            Dla osób z autyzmem bardzo ważna jest akceptacja społeczna i wsparcie, bez którego nie są w stanie normalnie funkcjonować.

            Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu, na korytarzu szkolnym  został utworzony znak nieskończoności, który powstał z prac uczniów klas IV, V, VI, VII wykonanych na lekcjach plastyki z panią Kariną Kiczek.

            fot. Karina Kiczek

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie
      • +48182682029
      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza Tenczyn 171 32-433 Lubień Poland
      • INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH W ZWIĄZKU Z WYKORZYSTANIEM KANAŁÓW KOMUNIKACJI Z ADMINISTRATOREM Administrator danych osobowych. 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie z siedzibą pod adresem: Tenczyn 171, 32- 433 Lubień. 2. Można się z nami kontaktować w następujący sposób: • Listownie: na adres siedziby Administratora. • Mailowo: na adres poczty elektronicznej. • Telefonicznie. Inspektor ochrony danych 1. Inspektorem Ochrony Danych (IOD) jest Sławomir Biliński. Można się z nim kontaktować po-przez telefon komórkowy 668 620 696. 2. Do IOD należy kierować wyłącznie sprawy dotyczące przetwarzania Państwa danych przez Administratora, w tym sprawy dotyczące realizacji praw w zakresie dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usuwania, ograniczenia przetwarzania, czy sprzeciwu na ich przetwarzanie. 3. Do kompetencji Inspektora Ochrony Danych nie należy natomiast załatwianie innych spraw, jak np. udzielania porad, przyjmowanie zgłoszeń o wyznaczeniu IOD, przyjmowanie zgłoszeń o naruszeniach, udzielanie konsultacji czy rozpatrywanie skarg. Wnioski w tego typu sprawach powinny być kierowane do Administratora. Cele i podstawy przetwarzania 1. Będziemy przetwarzać Państwa dane osobowe w związku z realizacją obowiązku prawnego ciążącego na administratorze (art. 6 ust. 1 lit. c RODO) , oraz wykonywaniem przez admini-stratora zadań realizowanych w interesie publicznym lub sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi (art. 6 ust. 1 lit. e RODO), w zakresie opisanym w treści kore-spondencji. Odbiorcy danych osobowych 1. Dane osobowe mogą zostać udostępnione podmiotom świadczącym usługi na rzecz Admini-stratora (w tym informatyczne, prawne). Odbiorcami, do których mogą być przekazane Pań-stwa dane osobowych będą również organy właściwe do załatwienia wniosku na mocy prze-pisów prawa, którym Administrator Państwa wniosek przekazał. Okres przechowywania danych 1. Będziemy przechowywać Państwa dane osobowe do chwili załatwienia sprawy, w której zo-stały one zebrane a następnie – w przypadkach, w których wymagają tego przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r. poz. 217 ze zm.) – przez czas określony w tych przepisach. Prawa osób, których dane dotyczą 1. Zgodnie z RODO przysługuje Państwu: • Prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii. • Prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych, jeśli są błędne lub nieaktualne, a także prawo do ich usunięcia, w sytuacji, gdy przetwarzanie danych nie następuje w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisu prawa lub w ramach sprawowania władzy publicznej; • Prawo do ograniczenia lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. • Prawo do wniesienia skargi do Prezes UODO (na adres Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
    • Logowanie